• PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT

• 26 kwietnia odbyły się na boisku Orlik zawody powiatowe dziewcząt w piłce nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Uczennice naszej szkoły reprezentowały gminę Cewice, zajmując ostatecznie drugie miejsce.

Skład naszej reprezentacji: Wiktoria Gaffke, Antonina Paczuła, Hania i Maria Klein, Zuzanna Dułak, Roksana Stankiewicz, Olga Kepke, Agata Kosling, Zofia Bronk.

• ZAWODY SPORTOWE

• W dniach 21 i 22 kwietnia na naszym boisku szkolnym odbyły sie zawody gminne dziewcząt i chłopców w piłce nożnej 6-osobowej. Po zaciętej rywalizacji chłopcy zajęli lll miejsce, zaś dziewczęta uplasowały się na pierwszej pozycji i będą reprezentować naszą gminę w rozgrywkach powiatowych.

• DZIEŃ ZIEMI

• W piątek, 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Głównym celem święta jest uświadomienie uczniom problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii oraz szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska. Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III uczestniczyły w festiwalu ekologicznym i poznawały lądy oraz wody naszej planety. Na zakończenie uczniowie posprzątali teren wokół szkoły.

• WYCIECZKA ÓSMOKLASISTÓW

• Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w dniach otwartych szkół ponadpodstawowych w Lęborku. Wydarzenie odbyło się 12 kwietnia. Ósmoklasiści zapoznali się z ofertą II LO, Zespółu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu, PCE ZSP oraz Zespółu Szkół Mechaniczno-Informatycznych.

• WYCIECZKA DO LĘBORKA

• Uczniowie klas 0-3 wraz z piątoklasistami wybrali się na warsztaty do lęborskiego muzeum, aby wykonać kolorowe palmy wielkanocne. Zajęcia były bardzo ciekawe, a cisza panująca podczas pracy wskazywała na duże zaangażowanie dzieci. Efekty zajęć były imponujące. Uczestnicy wycieczki wzięli także udział w lekcji muzealnej oraz wybrali się na Wieżę Ciśnień, gdzie mieli okazję zobaczyć z platformy widokowej Lębork i okolice .

• KREATYWNIE NA LEKCJI J. KASZUBSKIEGO

• Na lekcjach języka kaszubskiego uczniowie klasy siódmej przygotowali palmy wielkanocne, aby w nadchodzącą niedzielę uczcić wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.

Na Kaszubach jerozolimskie palmy zastąpiły gałązki wierzby, bukszpanu lub brzózki. Uczniowie, korzystając z tych wskazówek, ochoczo zabrali się do pracy. Tradycyjne palmy miały i nadal mają wielkie znaczenie dla Kaszubów. Jak pisała Bożena Stelmachowska w publikacji „Rok obrzędowy na Pomorzu” wierzono, że poświęcone wiązanki chronią domostwa przed nieszczęściami i chorobami. Palmy umieszczano w domu za obrazami, a w zabudowaniach gospodarczych pod dachem, by zapewnić pomyślność w żniwach i chronić przed piorunami. Zanoszono je również do stajni i obory, by zwierzęta się dobrze chowały. Trafiały też do pasiek, dzięki czemu pszczoły miały dawać dużo miodu.

• DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

• 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem wydarzenia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję. Z uwagi na to, że w tym roku dzień ten przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy pierwszego kwietnia. Na znak solidarności z osobami z autyzmem uczniowie oraz pracownicy szkoły ubrali się na niebiesko. Każda klasa obejrzała krótki film poruszający tematykę autyzmu, a następnie uczniowie wzięli udział w quizie, który przygotowały p. pedagog Agnieszka Kowalczuk oraz wychowawca klasy I p. Małgorzata Bizewska.

• KONKURS BIBLIJNY

• Hubert Walkusz z kl.IV, Antoni Paczuła i Michał Wiśnik z kl.V oraz Zofia Walkusz z kl.VII wzięli udział w szkolnym etapie konkursu biblijnego, którego tematem przewodnim była Ewangelia wg św. Łukasza. Uczestnikom życzymy powodzenia!