• Grudzień 2022/2023

• 13.12.2022
            • Dzień Bez Przekleństw

Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość      i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje.

Nim wypowiemy jakieś zdanie, zastanówmy się dwa razy – język polski jest taki piękny.

Wkładajmy troszkę więcej wysiłku w to jak mówimy – nie popadajmy w niemoc językową.

Pamiętajmy również o tym, że najmłodsza część społeczeństwa chłonie takie wyrazy jak gąbka i strasznie psuje Nasz rodzinny język.

• 14.12.2022
            • Dzień Małpy

14 grudnia obchodzimy dzień naszych przodków. To właśnie od nich się wywodzimy i w ich święto warto poznać kilka interesujących faktów o tych inteligentnych ssakach.

Dzień Małpy zawdzięczamy studentowi z Michigan– Casey'owi Sorrow. W 2000 roku ten student sztuk plastycznych dla żartu narysował w kalendarzu swojego kolegi Erica Millikina małpę (właśnie w dniu 14 grudnia).

Obydwoje stwierdzili, że obchody święta małpy to bardzo dobry pomysł i zaczęli promować swoją ideę wśród znajomych z uczelni. Tak rozpoczęła się tradycja umieszczania małpy w swoich dziełach: grafikach, obrazach, komiksach, muralach itp. Pomysł podchwycili inni artyści i tak powstał Dzień Małpy. Artyści dodatkowo szerzą wiedzę o małpach          i zagrożeniach, jakich padają ofiarami.

Małpy są bardzo interesującymi i różnorodnymi zwierzętami. Wyróżniamy aż 260 gatunkówtych stworzeń. Dzielimy je na dwie kategorie: te z Nowego Świata i Starego Świata.Małpy z Nowego Świata mieszkają w obu Amerykach, a małpy ze Starego Świata w Azji i Afryce. Te drugie nie mają ogonów przednich, a te pierwsze tak. Małpy ze Starego Świata mają specjalne woreczki na policzkach, w których mogą przechowywać żywność. Łączy je dobrze rozwinięty mózg, pięć palców z kciukiem i paznokcie. Chociaż kojarzymy je jako wegetarian, to małpy zjedzą też jajka, małe owady i płazy.

Małpy potrafią diametralnie różnić się wyglądem. Najmniejsze małpy ważą kilka kilogramów, największe nawet 80.Na wyspie Borneo występują nosacze, z bardzo charakterystycznym kulfonem. Istnieją małpy rude, białe, a nawet takie o czerwonej twarzy. Mowa o uakari, które na co dzień mają różową twarz, która przechodzi w czerwień, gdy małpa się złości. Dodatkowo posiada głos, który bardzo przypomina ludzki śmiech.

• 15.12.2022
            • Dzień Herbaty

Spożywanie herbaty przynosi korzyści zdrowotne i poprawia samopoczucie. W wielu społeczeństwach ma również znaczenie kulturowe.

Jakie są rodzaje herbat? Ile jest odmian herbat i które warto znać?

Rodzaje herbat można rozpatrywać biorąc pod uwagę różne czynniki, np. proces fermentacji, sposób obróbki czy porę zbiorów. Inny podział klasyfikuje herbaty według kraju pochodzenia czy sposobu pakowania.

Najpopularniejsza klasyfikacja dzieli gatunki według procesu wytwarzania:

• herbata czarna,
              • herbata zielona
              • herbata biała,
              • herbata czerwona,
              • herbata żółta,
              • herbata pu-erh,
              • herbata aromatyzowana,
              • herbata ulung.

• 16.12.2022
            • Dzień Pojednania

Święto na całym świecie obchodzone jest jako symbol jedności, wybaczenia i pojednania właśnie.

Niezależnie od kraju i kultury, w jakiej żyjemy, tego dnia warto zastanowić się nad ideą pojednania. Trzymanie urazy nie tylko pogarsza nasz związek z daną osobą, ale też negatywnie wpływa na naszą psychikę, a nawet zdrowie. Może tego dnia warto zapomnieć o różnicach czy kłótniach         i wyciągnąć rękę do kogoś z kim od dłuższego czasu nie możemy się dogadać?