Uczniowie klasy czwartej wzięli udział w projekcie edukacyjnym "PROJEKTOR - WARSZTATY Z WYZWANIEM". Na godzinie wychowawczej uczestniczyli w spotkaniu on-line ze studentkami psychologii z Żywca i Jeleniej Góry. Warsztaty "Aktywny Ja – mam wpływ na swoje otoczenie" zainspirowały czwartoklasistów do tworzenia nowych, wartościowych pomysłów i sposobów działania. Pod okiem studentek Zuzanny i Ani uczniowie odkrywali swoje mocne strony oraz uczyli się współpracy w pokonywaniu trudności. Zajęcia bardzo podobały się czwartoklasistom.
Wytyczne MEiN, MZ i GIS
Wytyczne MEiN, MZ i GIS
dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
(aktualizacja 17.05.2021 r.)
Organizacja zajęć w szkole
Ogólne zasady:
Dystans
- minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra.
Dezynfekcja
- przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
Higiena
- częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Maseczka
- w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami.
Wietrzenie
- przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
- Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej lub niezamieszkujących z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, m.in. stosowanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych szkoły lub gdy nie ma możliwości zachowania dystansu na terenie szkoły (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
- Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
- opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: maseczki - rekomendowane maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
6, Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
7. Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Zobowiązane są do stosowania środków ochronnych (maseczki, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk), zachowania dystansu od innych osób min. 1,5 m oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły.
8. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
9. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
10. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas powinny być wyznaczone z zachowaniem przestrzeni umożliwiającej dystans społeczny.
11. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych.
12. W miarę możliwości, jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej Sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
13. Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
14. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
15. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
16. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
17. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
18. Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, tylko po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
19. Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.
- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.
Załączniki – instrukcje
- mycia rąk
https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece
- dezynfekcji rąk
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
- prawidłowego zdejmowania maseczki
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
- prawidłowego zdejmowania rękawiczek
https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/
- wykaz produktów biobójczych
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
WYKŁAD "JAK UCZY SIĘ MÓZG?"
12 maja uczniowie kl.VI, realizujący cołoroczny projekt edukacyjny "Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmieniać świat?" Uniwersytetu Dzieci w Klasie, uczestniczyli w wykładzie z dr Wojciechem Glacem nt. "Jak uczy się mózg?". Szóstoklasiści dowiedzeli się m.in.: jak jest zbudowany ich mózg, w jaki sposób pracuje. Wykład z pewnością pomoże uczniom zrozumieć samych siebie oraz swoje reakcje.
ZAPROŚ MNIE NA SWOJĄ LEKCJĘ
W ramach projektu ,,Zaproś mnie na swoją lekcję” w klasie 7 zajęcia poprowadziły dwie uczennice krakowskiego liceum p. Roksana Pieronkiewicz oraz p. Monika Grochowska, które opowiedziały o swoich badaniach naukowych dotyczących stereotypów. Uczennice przytoczyły wiele przykładów stereotypów, które kreują nasze myśli i wyjaśniły, jak sobie z nimi radzić. Uczestnicy spotkania również podzielili się własnym doświadczeniem. Prowadzące wspomniały także o wolontariacie, przedstawiły korzyści z niego płynące oraz opowiedziały o możliwościach zaangażowania się.
MAJÓWKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych. Pani Beata zapoznała dzieci z wydarzeniami historycznymi związanymi z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wykonali świateczne kotyliony, odśpiewali hymn narodowy, a z biało – czerwonymi chorągiewkami pokazali przywiązanie do barw narodowych.
BĄDŹ PATRIOTĄ- WYWIEŚ FLAGĘ!
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji zapraszamy naszych uczniów do włączenia się do akcji "Moja flaga". Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem na stronie internetowej naszej szkoły.
Przyłączmy się do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP także w tym roku!
TEATR DLA SZKÓŁ
''iTeatr dla Szkół" to projekt oparty na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizację transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla. Projekt realizowany jest przy wsparciu ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej. 29 kwietnia nasi uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. "Kosmici" z Teatru Miniatura w Gdańsku.
AUTYZM - LEKCJA AKCEPTACJI
Uczniowie kl.I-III wzięli udział w pogadance "Autyzm - lekcji akceptacji", której celem było podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Pani Pedagog zwróciła uwagę na trudności, z jakimi codziennie muszą się zmagać osoby dotknięte autyzmem.
DZIEŃ ZIEMI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Dzieci z oddziału przedszkolnego przyłączyły się do obchodów tego wyjątkowego święta. Zajęcia pod hasłem „Dzień Ziemi” obfitowały w informacje i aktywność przedszkolaków, ukierunkowaną na troskę o czystość naszej planety. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, co to jest ekologia, jak dbać o środowisko i jak segregować śmieci. Na koniec najmłodsi uczniowie naszej szkoły wykonali pracę plastyczną „Nasza planeta – Ziemia”.
AKCJA "ŻONKILE 2021"
Upamiętniając rocznicę powstania w gettcie warszawskim, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Żonkile 2021". Dla każdej grupy wiekowej pracownicy Muzeum POLIN przygotowali specjalne oferty edukacyjne. W dniu 19 kwietnia dzieci z klasy II i III wysłuchały opowiadań Zofii Staneckiej pt."Pamięć drobinek" oraz Justyny Bednarek pt. "Historia z pewnej ulicy". Uczniowie kl. IV-VI obejrzeli film edukacyjny pt. "Będę pisać", natomiast klasy najstarsze wzięły udział w premierze filmu pt. "Muranów – Dzielnica Północna". Ponadto nasi uczniowie mogli podzielić się swoimi zdolnościami plastycznymi, wykonując papierowe żonkile. Zdjęcia prac znajdują się w albumie fotograficznym.
UDZIAŁ W PROGRAMIE EKOLOGICZNYM - EKOEKSPERYMENTARIUM
EkoEksperymentarium uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje, jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności. Do programu przystąpili uczniowie kl.III, którzy biorą udział w różnorodnych działaniach poświęconych edukacji ekologicznej i postawom proklimatycznym w codziennym życiu.
DZIEŃ NARODOWEGO CZYTANIA PISMA ŚWIĘTEGO
W niedzielę, 18 kwietnia obchodziliśmy po raz piąty Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego. Wydarzenie to rozpoczęło XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny, któremu w tym roku towarzyszyły słowa: "Zgromadzeni na świętej Wieczerzy". Nasi uczniowie również włączyli się w akcję czytania Pisma Świętego.
TEATR CIENI
Na lekcjach j. polskiego uczniowie klasy czwartej poszerzali swoją wiedzę i umiejętności z zakresu sztuki teatralnej. Czwartoklasiści dowiedzieli się m.in. jak powstaje spektakl, poznali nazwy miejsc w teatrze oraz stworzyli kodeks kulturalnego widza. Duże zainteresowanie wzbudził teatr cieni. Zdobytą na lekcji wiedzę na temat powstawania cieni i animacji lalek uczniowie wykorzystali do zaprezentowania własnej sztuki teatralnej.
AKCJA "ŻONKILE"
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ze względu na przerwę świąteczną w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 9 kwietnia. Na znak solidarności z osobami z autyzmem nasi uczniowie ubrali się na niebiesko. Część dzieci wykonała również prace plastyczne pod kierunkiem nauczycieli-wychowawców na powiatowy konkurs wiedzy o autyzmie "Autyzm wiem, rozumiem, pomagam".
Pani Pedagog serdecznie dziękuje za udział w akcji.
DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW
Z KULTURĄ OBRAZKOWĄ ZA PAN BRAT
“Z kulturą obrazkową za pan brat, czyli lektura w komiksie“ to nazwa szkolnego konkursu literacko-plastycznego adresowanego do uczniów kl.IV-VIII. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy przedstawiającej minimum 10 powiązanych ze sobą scenek opatrzonych dialogami. Konkurs poprzedziły zajęcia z plastyki i j. polskiego, na których uczniowie poznali wyznaczniki komiksu. Na szczególne wyróżnienie zasługują prace uczniów z kl.IV: Nadii Mroczyńskiej ("Bajka o rybaku i złotej rybce"), która zajęła I miejsce oraz Nikodema Głodowskiego ("Mikołajek"), który zajął miejsce II. Uczniom gratulujemy! Nagrody i dyplomy zostaną wręczone uczestnkom konkursu po powrocie do szkoły.
Archiwum Aktualności