Na zaproszenie Fundacji ,,Podaruj Odrobinę Szczęścia" oraz gabinetu terapeutycznego ,,Twórcze Umysły" uczniowie kl.Vl wzięli udział w zajęciach artystycznych, które odbyły się 6 grudnia w siedzibie Fundacji w Lęborku. Podczas spotkania szóstoklasiści wspólnie przygotowali stroik świąteczny. Nie zabrakło także różnorodnych zabaw intergrujących zespół klasowy. Na zakończenie zajęć Rada Rodziców przygotowała miłe niespodzianki. Każde dziecko otrzymało mikołajkową poduszkę oraz świąteczne ciasteczko. Zajęcia bardzo podobały się szóstoklasistom. Wychowawca klasy serdecznie dziękuje p. Małgorzacie Wesołowskiej oraz rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.
KLASA V W ŚWIECIE TRAMPOLIN
W poniedziałek klasa piąta wybrała się do świata trampolin w Rumi. Wyjazd został zorganizowany w ramach klasowych mikołajek. Wspólnym zabawom nie było końca. Uczniom bardzo się podobały atrakcje oferowane przez Jump City. Do Lęborka wróciliśmy bardzo zadowoleni. Już planujemy kolejny wspólny wyjazd.
ZAPALMY ŚWIATŁO WOLNOŚCI
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.
Kampania społeczna IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II.
W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.
Nasza szkoła już po raz trzeci weźmie udział w tej akcji!!
PRZESYŁKA ZE SZWECJI
Ogromną niespodziankę sprawili czwartoklasistom szwedzcy koledzy, z którymi nasi uczniowie nawiązali konakt w ubiegłym roku. Na początku grudnia każde dziecko otrzymało kartkę z pozdrowieniami oraz pracę ilustrującą marzeniem uczniów Dalhemskollan. Czwartoklasiści natomiast pod kierunkiem opiekunów projektu - p. Marzeny Jóskowskiej oraz p. Małgorzaty Bizewskiej, przygotowują dla skandynawskich przyjaciół kartki bożonarodzeniowe.
ANDRZEJKOWY WIECZÓR
30 listopada wychowawcy klas lV - Vll zorganizowali dla swych podopiecznych andrzejki. Uczniowie świetnie się bawili. Były wróżby ,,przepowiadające przyszłość”, które zawsze traktujemy z ,,przymrużeniem oka'', karaoke oraz wspólna dyskoteka. Wszyscy bardzo miło spędzili andrzejkowy wieczór.
ANDRZEJKI W KLASACH l - lll
29 listopada dzieci z kl. l – lll obchodziły andrzejki. Uczniowie zapoznali się tradycjami i historią powstania tego święta. Przy wspólnej zabawie każde dziecko mogło odkryć swą bliższą i dalszą przyszłość. Andrzejkowe wróżby, które traktowaliśmy z ,,przymrużeniem oka”, przeprowadziła p. D. Rzymczyk. W przerwie między tańcami na uczniów czekał slodki poczęstunek. Tego dnia zabawy i uśmiechu było naprawdę wiele.
Z WIZYTĄ W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
W poniedziałek uczniowie kl. I wybrali się z wychowawcą - p.Marzeną Jóskowską, do szkolnej biblioteki. Na początku spotkania p. Mariola Andryskowska – bibliotekarka, przedstawiła dzieciom zasady korzystania z księgozbioru szkolnej biblioteki. Pierwszoklasistów zainteresowała twórczość Jana Brzechwy. Szczególnie podobał im się wiersz pt. „Kwoka" Na zakończenie spotkania uczniowie zostali ,,pasowani na czytelnika” i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie niespodzianki.
NOC W SZKOLE - BIWAK KLASY V
Uczniowie klasy V postanowili spędzić noc w szkole. Wychowawczyni przygotowała na ten czas wiele atrakcji dla swoich podopiecznych. Byly różne konkurencje sportowe, gry i zabawy, wspólne posilki oraz seans filmowy. Piątoklasiści wrócili do domów w sobotni ranek bardzo zadowoleni.
SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI
Uczniowie kl. Vl kontynuują w tym roku szkolnym spotkania z ciekawymi ludźmi. 15 listopada gościliśmy młodszego aspiranta Wydziału Kryminalnego KPP w Lęborku - p. Barbarę Konkol, która jest absolwentką naszej szkoły. Tematem spotkania było przeciwdziałanie przemocy i agresji w klasie i w szkole. Pani aspirant opowiedziala nam, czym jest agresja i przemoc, wskazała na przyczyny agresywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Wspólnie zastanowiliśmy się, jak przeciwdziałać agresji w zespole klasowym. Wiemy, że każda przemoc, bez względu na formę, jest zła. Postanowiliśmy zatem, że będziemy starali się zminimalizować wszelkie przejawy niewłaściwych zachowań, aby żyło nam się w szkole miło i spokojnie. Dziękujemy Pani Barbarze Konkol za interesujące spotkanie.
SIÓDMOKLASIŚCI PODBIJAJĄ GDAŃSK
15 listopada uczniowie klasy VII z opiekunami wybrali się na Stadion Energa w Gdańsku. Naszą przygodę rozpoczęliśmy grą towarzyską – paintballem elektronicznym. Tajemniczy półmrok, różnorodne dekoracje oraz odpowiednio dobrana muzyka stworzyły niepowtarzalny klimat. Kolejnym etapem naszej wyprawy była wizyta w pokoju zagadek- Escape Room. Zadaniem uczestników było wydostanie się z pokoju w ciągu 60 minut. Aby tak się stało, siódmoklasiści musieli zmierzyć się z różnorodnymi zagadkami logicznymi, wykazać się umiejętnością kojarzenia faktów, spostrzegawczością oraz współpracą z innymi uczestnikami zabawy. Na zakończenie udaliśmy się na wspólny posiłek. Wycieczkę z pewnością możemy zaliczyć do udanych.
ZAJĘCIA MUZEALNE
W dniach 13 i 14 listopada w szkole odbyły się zajęcia muzealne dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego. Zajęcia przeprowadziły: p. Wioletta Winczewska oraz p. Joanna Walkusz. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z historią i przeznaczeniem dawnych, domowych sprzętów, używanych niegdyś na Kaszubach. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest platizer, czerzenka, plecónka, kółkò oraz w jaki sposób ludzie na wsi prali, prasowali, czerpali wodę, przędli wełnę i wyrabiali masło. Dzieci mogły sprawdzić, jak mełło się kawę w drewnianym młynku i nosiło wodę za pomocą tzw. nosideł. Uczniowie poznali także kaszubski instrument ludowy zwany diabelskimi skrzypcami i wysłuchali legendy z nimi związanej, którą pięknie opowiedziała pani Joasia. Dopełnieniem lekcji była gra Memo z rysunkami dawnych kaszubskich sprzętów i quiz na temat poznanych przedmiotów. Takie lekcje z pewnością zainteresują dzieci nauką języka kaszubskiego.
Warto dodać, że niektóre sprzęty zostały wypożyczona od mieszkańców Kamienicy Królewskiej, a reszta pochodziła ze zbiorów Muzeum Ziemi Sierakowickiej. Za ich udostępnienie jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
SZÓSTOKLASIŚCI W ELEKTRONICZNYM CENTRUM ROZRYWKI
System ZOLTAR pozwala doświadczyć emocji z gier w świecie realnym, a maniaków komputerowych motywuje do ruchu i wysiłku. Przekonali się o tym szóstoklasiści, którzy 13 listopada wybrali się na wycieczkę do Elektronicznego Centrum Rozrywki w Gdyni. Wyjątkowy klimat oraz ciekawe scenariusze gry pozwoliły uczniom aktywnie i przyjemnie spędzić czas na polu bitwy. Natomiast w Reflex roomie szóstoklasiści mogli sprawdzić swój czas reakcji oraz kondycję. Była to wspaniała wyprawa!
KOCHAM CIĘ POLSKO - WARSZTATY PATRIOTYCZNE
Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbyły się warsztaty patriotyczne pod hasłem ,,Kocham Cię Polsko". Po krótkim wprowadzeniu, dotyczącym historii polskich symboli narodowych, dzieci z klasy V zaśpiewały pieśń ,,Piechota", a następnie w 10 punktach wyjaśniły, co to znaczy ,,być patriotą"?. Uczniowie z flagami w dłoni uformowali na sali gimnastycznej wielkie serce. Warsztatowa forma uczczenia narodowego święta bardzo przypadła do gustu uczniom i nauczycielom.
KONCERT W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ
11 listopada w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbył się koncert pieśni patriotycznej ,,Niepodległa 2017", zorganizowany przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha, w którym wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przeplatane twórczością Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta wywołało wzruszenie na twarzach wielu słuchaczy.
LEKCJA KLEKSOGRAFII
Uczniowie kl. lV, zainspirowani książką J. Brzechwy pt. ,,Akademia pana Kleksa”, wzięli udział w lekcji kleksografii. Dzieci bardzo starannie przygotowały się do tych nietypowych zajęć. Kleksy, które powstały na kartkach papieru, przybierały przeróżne kształy. Na zakończenie zajęć uczniowie opisywali swoje prace. Dzięki nietypowej lekcji języka polskiego czwartoklasiści choć na chwilę przenieśli się w magiczny świat Ambrożego Kleksa.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE NASZEJ GMINY
9 listopada uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę krajoznawczą, która była nagrodą za udział w konkursie pt. „Ocalić od zapomnienia”. W wyjeździe wzięło udział 30 uczestników. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejscowości Maszewo Lęborskie. Kolejnym przystankiem były Krępkowice. Następnie ruszyliśmy do jednego z najstarszych w Polsce drzew - dębu szypułkowego zwanego „Świętopełk”. Stamtąd dotarliśmy do Oskowa, a potem do Cewic. Tu zatrzymaliśmy się m.in. przed obeliskiem upamiętniającym męczeńską śmierć ks. prałata Edmunda Roszczynialskiego. Podczas wycieczki, której organizatorem była Danuta Rzymczyk, uczniowie poznali główne atrakcje turystyczne Gminy Cewice. To była wyjątkowo interesująca wyprawa.
SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE
Studio Artystyczne „Arena” z Białegostoku, które gościliśmy 8 listopada, przygotowało dla naszej placówki dwie bajki profilaktyczne. Uczniowie klas 0-3 obejrzeli spektakl pt.: „Wróżki”. Dzieci dowiedziały się, jakie skutki niesie ze sobą lekceważenie obowiązków, jak ważna jest praca i okazywanie szacunku innym osobom. Natomiast starsi uczniowie obejrzeli spektakl pt.:„Duduś Wesołek”, którego główny bohater cały swój wolny czas spędzał przy urządzeniach elektronicznych. Młodzi widzowie dowiedzieli się, jak rozważnie korzystać z dostępnych powszechnie urządzeń elektronicznych. Dodatkową zaletą spektaklu był jego interaktywny charakter. Przedstawienia były wspaniałą odskocznią od typowych lekcji wychowawczych i bardzo się wszystkim podobały.
ŚNIADANIE DAJE MOC
Nasza szkoła już kolejny rok uczestniczy w projekcie "Śniadanie daje moc", w ramach którego uczniowie z wychowawcami przygotowują smaczne i zdrowe śniadanie, a następnie wspólnie je spożywają. W tym roku do wspólnego śniadania zasiedliśmy 8 listopada, w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Archiwum Aktualności