• Regulamin akcji ekologicznych

REGULAMIN AKCJI EKOLOGICZNYCH ORGANIZOWANYCH

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁEBUNI

1. CELE AKCJI

· Zachęcanie uczniów do prowadzenia selektywnej zbiórki surowców wtórnych.

· Wyrobienie nawyku segregacji odpadów w gospodarstwach domowych i szkole.

· Wykształcenie i utrwalanie zachowań proekologicznych.

· Wykazanie korzyści płynących ze zbiórki surowców wtórnych.

· Przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia.

2. PRZEDMIOT AKCJI

• Bądźmy zakręceni przez najbliższe miesiące” – zbiórka zakrętek i przekazanie ich na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” w Lęborku.
          • Zbieramy baterie – modernizujemy naszą szkołę” - zbiórka zużytych baterii. Zgromadzone baterie zostaną odebrane przez  organizatora Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Moje miasto bez elektrośmieci”. Za każdy kilogram – szkoła otrzymuje 1 punkt.
          • "Zbierając puszki - chronisz środowisko" – zbiórka puszek, z których dochód przeznaczony jest na częściowy zakup nagród.
          • Zbiórka elektrośmieci – zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zebrany sprzęt zostanie odebrany przez  organizatora Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Moje miasto bez elektrośmieci”. Za każdy kilogram – szkoła otrzymuje 1 punkt.

3. ORGANIZATOR

Szkoła Podstawowa w Łebuni

4. KOORDYNATORZY

mgr Krystyna Klinkosz, mgr Małgorzata Miotk, mgr Małgorzata Bizewska

Zbiórka odpadów na bieżąco jest monitorowana przez wychowawców klas.

5. WARUNKI, PRZEBIEG I KRYTERIA

- Zbiórka tych surowców odbywa się w formie akcji konkursowych, które rozpoczynają się w miesiącu wrześniu i trwają do końca maja.

- Informacja o zasadach zbiórki - corocznie przekazywana jest na apelu ekologicznym w miesiącu wrześniu i jest wywieszona na gazetce w szkole ( nad pojemnikami do segregacji odpadów).

- Uczniowie mogą prosić o wsparcie w zbiórce surowców wtórnych rodzinę, znajomych, sąsiadów;

- Każdorazowe przyniesienie surowców wtórnych odnotowuje wychowawca.

- Zakrętki - uczniowie przynoszą policzone, w zamkniętym opakowaniu z karteczką informującą o liczbie sztuk. Liczbę zakrętek na bieżąco odnotowuje wychowawca w swojej dokumentacji.

- Baterie - uczniowie przynoszą policzone (duża bateria to 4 małe), liczbę baterii na bieżąco odnotowuje wychowawca w swojej dokumentacji.

- Makulaturę należy oddawać w postaci paczki związanej sznurkiem lub w kartonie. Liczbę kilogramów odnotowuje wychowawca w swojej dokumentacji.

- Elektrośmieci dostarczane są przez uczniów i ich rodziców, a następnie składowane w pomieszczeniu gospodarczym. Liczy się ilość przyniesionego sprzętu i waga.

6. WYNIKI

Podsumowanie akcji ekologicznych odbywa się co roku w dniach 30 maja – 10 czerwca.

Uczniowie za systematyczne przynoszenie w/w odpadów, a przede wszystkim dużych ich ilości – zostają nagrodzeni. Każdy uczeń biorący udział w akcji – jest nagrodzony.

7. NAGRODY

Fundatorem nagród jest Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Łebuni.

Fundatorem nagrody dla szkoły jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA z Warszawy – za zdobytą liczbę punktów koordynatorzy wybierają nagrody dla szkoły.

Sponsorzy prywatni.