• Regulamin wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych uczniom

• REGULAMIN

wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych uczniom

Szkoły Podstawowej w Łebuni

Podstawa prawna:

Art. 22 ac. 1. ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późniejszymi zmianami):

1. Dyrektor szkoły przyjmuje wybrane podręczniki lub materiały edukacyjne na stan biblioteki szkolnej zgodnie z liczbą uprawnionych uczniów.

2. Nauczyciel bibliotekarz wpisuje podręczniki lub materiały edukacyjne do dokumentacji i nadaje numerację poszczególnym egzemplarzom.

3. Bibliotekarz przekazuje określoną liczbę podręczników lub materiały edukacyjne
          do poszczególnych zajęć  wychowawcy klasy w celu wypożyczenia wszystkim uczniom (załącznik nr 1).

4. Wychowawca wypożycza podręczniki lub materiały edukacyjne wszystkim uczniom w klasie
          i wpisuje numery poszczególnych pozycji do kart bibliotecznych (czytelniczych) wraz z datami
          ich wypożyczenia.

5. Wypełnione karty z wpisanymi datami przekazania podręcznika lub materiałów edukacyjnych przechowywane są w bibliotece szkolnej.

6. Każdy uczeń otrzymuje podręcznik lub materiały edukacyjne wypożyczone do użytkowania
          na określony okres czasu w zależności od zajęć edukacyjnych.

7. Rodzice podpisują oświadczenie (załącznik nr 2 do regulaminu) o wypożyczonym podręczniku
          lub materiałach edukacyjnych i ich zwrocie w określonym czasie.

8. Uczniowie oraz ich opiekunowie prawni są zapoznawani przez wychowawcę lub nauczyciela bibliotekarza z właściwym sposobem korzystania z podręcznika lub materiałów edukacyjnych
          w sposób umożliwiający jego wielokrotne wypożyczenie w latach kolejnych.

9. Nauczyciele podczas wszystkich zajęć edukacyjnych zwracają uwagę na właściwy sposób korzystania z wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

10. Po upływie okresu użytkowania podręcznika lub materiałów edukacyjnych uczniowie zwracają wypożyczone książki lub materiały edukacyjne wychowawcy.

W przypadku odejścia ucznia ze szkoły do innej placówki w czasie roku szkolnego należy przed tym faktem zwrócić wypożyczone podręczniki lub materiały edukacyjne.

11. Wychowawca odnotowuje datę zwrotu podręcznika lub materiałów edukacyjnych w karcie bibliotecznej.

12. Wypełnione karty oraz komplety podręczników lub materiałów edukacyjnych wychowawca przekazuje do biblioteki szkolnej.

13. Podręczniki lub materiały edukacyjne po zwrocie od uczniów są przechowywane w bibliotece szkolnej do momentu  ich ponownego wypożyczenia.

14. Podręczniki lub materiały edukacyjne są wypożyczane przez trzy kolejne lata według powyższych zasad.

15. Rodzice ucznia ponoszą odpowiedzialność finansową w przypadku zagubienia podręcznika
          lub materiałów edukacyjnych czy też zniszczenie go w sposób uniemożliwiający dalsze z nich korzystanie.