• PROCEDURY

        • PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ

          W ŁEBUNI


          1. Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży demoralizacją.

          2. Procedura postępowania w sytuacji podejrzenia ucznia o spożywanie alkoholu lub innych środków odurzających (w tym dopalaczy) na terenie szkoły lub gdy na terenie szkoły znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

          3. Procedura postępowania w przypadku, gdy nauczyciel ( inny pracownik szkoły) zauważy, że uczeń pali/posiada papierosy lub e-papierosy.

          4. Procedura postępowania w przypadku, gdy nauczyciel znajduje na terenie szkoły substancję przypominającą wyglądem narkotyk.

          5. Procedura postępowania w przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że uczeń posiada przy sobie substancję przypominającą narkotyk.

          6. Procedura postępowania nauczycieli na wypadek ujawnienia zachowań agresywnych.

          7. Procedura postępowania nauczyciela wobec ucznia sprawcy czynu karalnego lub przestępstwa.

          8. Procedura postępowania nauczyciela wobec ucznia, który stał się ofiarą czynu karalnego.

          9. Procedura postępowania w przypadku złamania zakazu używania telefonów komórkowych na terenie szkoły.

          10. Procedura postępowania nauczyciela wobec ucznia, który uciekł z lekcji/wagaruje.

          11. Procedura postępowania nauczyciela wobec ucznia, który się samookaleczył lub podjął próbę samobójczą.

          12. Procedura postępowania z uczniem sprawiającym trudności wychowawcze.

          13. Procedura postępowania w przypadku, gdy policja dokonuje zatrzymania nieletniego sprawcy czynu karalnego przebywającego na zajęciach w szkole.

          14. Procedura wdrożenia „Niebieskiej karty”.



          Opracowany na podstawie:

          1. Ustawy o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991 roku ( Dz. U. z 1996 roku, Nr 76, poz. 329).

          2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 września 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. (Dz.U. z 2006r. Nr 164, poz. 1154,1155).

          3. Statutu Szkoły Podstawowej w Łebuni

          4. Programu Profilaktyczno-Wychowawczego Szkoły Podstawowej w Łebuni


          1. PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W SYTUACJACH ZAGROŻENIA DZIECI I MŁODZIEŻY DEMORALIZACJĄ


          Do podejmowania działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych w szkole zobowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem. W myśl tego dokumentu szkoły i placówki podejmują działania interwencyjne polegające na powiadomieniu rodziców i policji w sytuacjach kryzysowych, w szczególności, gdy dzieci i młodzież używają, posiadają lub rozprowadzają środki odurzające.




          Podstawy prawne stosowanych procedur:

          1. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich /Dz. U. z 1982 r. Nr 35 poz.228 z p. zm. - tekst jednolity Dz. z 2002r. Nr 11 poz.109 z późn. zm. /oraz przepisy wykonawcze w związku z ustawą/.

          2. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości
            i przeciwdziałaniu alkoholizmowi /Dz. U. Nr 35, poz.230 z p. zm./

          3. Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii /Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 198/.

          4. Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji /Dz. U. Nr 30 poz. 179 z późn. zm./

          5. Zarządzenie Nr 15/97 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 czerwca 1997 r. w sprawie form i metod działań policji w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich.

          6. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty /Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm./

          7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem /Dz. U. Nr 26, poz.226/.


          2. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SYTUACJI PODEJRZENIA UCZNIA O SPOŻYWANIE ALKOHOLU LUB INNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH NA TERENIE SZKOŁY LUB GDY NA TERENIE SZKOŁY ZNAJDUJE SIĘ UCZEŃ BĘDĄCY POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB INNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH

          1. W przypadku uzyskania informacji, że uczeń który, nie ukończył 18 lat, używa lub jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających w tym dopalaczy, nauczyciel informuje o tym wychowawcę klasy i dyrektora szkoły.

          2. Odizolowuje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego; stwarza warunki, w których nie będzie zagrożone jego życie ani zdrowie –przekazuje pod opiekę pielęgniarce szkolnej lub innemu pracownikowi szkoły. W szczególnych wypadkach po konsultacji z pielęgniarką wzywa lekarza w celu udzielenia pomocy medycznej.

          3. Wychowawca informuje o zaistniałym fakcie pedagoga szkolnego oraz wzywa do szkoły rodziców (prawnych opiekunów) ucznia i przekazuje im uzyskaną informację. Przeprowadza rozmowę z rodzicami oraz z uczniem, w obecności pedagoga szkolnego i/lub dyrektora szkoły. Zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania, rodziców zaś bezwzględnie do szczególnego nadzoru nad dzieckiem. W toku interwencji profilaktycznej należy zaproponować rodzicom skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki. Z przeprowadzonej interwencji wychowawca/ pedagog sporządza notatkę, którą podpisują uczestnicy rozmowy.

          4. Gdy rodzice ucznia odmawiają przyjścia do szkoły, a jest on agresywny, bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych osób dyrektor szkoły zawiadamia najbliższą jednostkę policji.

          5. W przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości,1 policja ma możliwość przewiezienia ucznia do izby wytrzeźwień, albo do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych - na czas niezbędny do wytrzeźwienia (maksymalnie do 24 godzin). O fakcie umieszczenia zawiadamia się rodziców/opiekunów oraz sąd rodzinny jeśli uczeń nie ukończył 18 lat.

          6. Jeżeli nadal obserwuje się postępujący proces demoralizacji dziecka, a rodzice nie współpracują ze szkołą dyrektor szkoły pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji sąd rodzinny lub policję (specjalistę ds. nieletnich).

          7. Podobnie, w sytuacji gdy, szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki oddziaływań wychowawczych :rozmowa z rodzicami, ostrzeżenie ucznia, spotkania z pedagogiem, psychologiem itp., a ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dyrektor szkoły powiadamia sąd rodzinny lub policję. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji.

          8. Spożywanie alkoholu na terenie szkoły przez ucznia, który ukończył 17 lat, stanowi wykroczenie z art. 431 ust. 1 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Należy o tym fakcie powiadomić policję. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tej instytucji.


          3. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU, GDY NAUCZYCIEL ( INNY PRACOWNIK SZKOŁY) ZAUWAŻY, ŻE UCZEŃ POSIADA/PALI PAPIEROSY I E-PAPIEROSY


          Gdy istnieje podejrzenie wobec ucznia, że pali papierosy/e-papierosy lub uczeń zostanie zauważony w miejscu wskazującym na palenie papierosów lub jest w gronie uczniów palących je, wówczas podejmuje się następujące działania:

          1. Nauczyciel, który ma podejrzenie, że uczeń pali papierosy lub e-papierosy przeprowadza z nim rozmowę wyjaśniającą i powiadamia wychowawcę/pedagoga.

          2. Wychowawca wzmaga kontrolę wobec zachowań ucznia.

          3. Jeśli zdarzenie powtórzy się, wychowawca/pedagog przeprowadza rozmowę wyjaśniającą okoliczności zdarzenia oraz informuje ucznia o konsekwencjach palenia papierosów. Sytuacja zostaje odnotowana wpisem do dziennika lekcyjnego/dziennika pedagoga.

          4. Wychowawca informuje rodzica/prawnego opiekuna o podejrzeniu palenia papierosów/e-papierosów przez ucznia i przeprowadzeniu rozmowy profilaktycznej oraz umieszcza adnotację w dzienniku lekcyjnym.

          5. Po kolejnym zgłoszeniu wychowawca, pedagog wzywa rodziców/prawnych opiekunów w celu ustalenia wspólnych działań wychowawczych.

          6. Sytuacja zostaje zgłoszona Dyrektorowi Szkoły, który zaleca wzmożone dyżury nauczycieli podczas przerw w miejscach, co do których istnieje podejrzenie, że uczniowie palą tam papierosy/e-papierosy

          7. W przypadku notorycznego łamania zakazu posiadania/palenia papierosów traktowanego jako demoralizacja decyzją dyrektora szkoły sprawa zostaje przekazana odpowiednim organom (sąd rodzinny).



          4. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU, GDY NAUCZYCIEL ZNAJDUJE NA TERENIE SZKOŁY SUBSTANCJĘ PRZYPOMINAJĄCĄ WYGLĄDEM NARKOTYK


          1. Nauczyciel zachowując środki ostrożności zabezpiecza substancję przed dostępem do niej osób niepowołanych oraz ewentualnym jej zniszczeniem do czasu przyjazdu policji, próbuje (o ile to jest możliwe w zakresie działań pedagogicznych) ustalić, do kogo znaleziona substancja należy.

          2. Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły, który wzywa policję.

          3. Po przyjeździe policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję i przekazuje informacje dotyczące szczegółów zdarzenia.




          5. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU, GDY NAUCZYCIEL PODEJRZEWA, ŻE UCZEŃ POSIADAPRZY SOBIE SUBSTANCJĘ PRZYPOMINAJĄCĄ NARKOTYK.

          1. Nauczyciel interweniujący w obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor, itp.) ma prawo żądać, aby uczeń przekazał mu tę substancję, pokazał zawartość torby szkolnej oraz kieszeni (we własnej odzieży), ew. innych przedmiotów budzących podejrzenie co do ich związku z poszukiwaną substancją.

          2. Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia - jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji.

          3. O swoich spostrzeżeniach nauczyciel interweniujący powiadamia dyrektora szkoły oraz rodziców/opiekunów ucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawiennictwa.

          4. W przypadku, gdy uczeń, mimo wezwania, odmawia przekazania nauczycielowi substancji i pokazania zawartości plecaka, dyrektor szkoły wzywa policję, która przeszukuje odzież i przedmioty należące do ucznia oraz zabezpiecza znalezioną substancję i zabiera ją do ekspertyzy.

          5. Jeżeli uczeń wyda substancję dobrowolnie, nauczyciel, po odpowiednim zabezpieczeniu, zobowiązany jest bezzwłocznie przekazać ją do jednostki policji. Wcześniej próbuje ustalić, w jaki sposób i od kogo, uczeń nabył substancję. Całe zdarzenie nauczyciel interweniujący dokumentuje, sporządzając możliwie dokładną notatkę z ustaleń wraz ze swoimi spostrzeżeniami.


          UWAGA:


          Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii w Polsce karalne jest:

          • posiadanie każdej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych;

          • wprowadzanie do obrotu środków odurzających;

          • udzielanie innej osobie, ułatwianie lub umożliwianie ich użycia oraz nakłanianie do użycia;

          • wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających

          • a także wyrabianie, posiadanie, zbywanie, nabywanie lub przechowywanie przyrządów służących do nielegalnego wytwarzania lub przetwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych.

          Każde z wymienionych zachowań jest czynem karalnym w rozumieniu przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, jeśli sprawcą jest uczeń, który ukończył 13 lat a nie ukończył 17 lat.

          Z przestępstwem mamy do czynienia jeżeli któryś z wymienionych czynów popełni uczeń, po ukończeniu 17 lat. W takiej sytuacji mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego. W każdym przypadku popełnienia czynu karalnego przez ucznia, który nie ukończył 17 lat należy zawiadomić policję lub sąd rodzinny, a w przypadku popełnienia przestępstwa przez ucznia, który ukończył 17 rok życia prokuratora lub policję (art. 4 Upn i art. 304 Kpk).


          6. PROCEDURA POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI NA WYPADEK UJAWNIENIA ZACHOWAŃ AGRESYWNYCH.

          Nauczyciel bądź pracownik szkoły jest zobowiązany do wykonania następujących czynności:

          1. Natychmiast reaguje słownie w sposób stanowczy i  zdecydowany  na zaistniałą sytuację:

          a) odizolowuje ucznia zachowującego się agresywnie od grupy,

          b) w razie potrzeby wzywa pomoc (innego nauczyciela, pedagoga, dyrektora szkoły),

          c) udziela pomocy ofierze agresji i zapewnia bezpieczeństwo pozostałym uczniom.

          2. Jeżeli to możliwe, ustala przyczyny agresji. Przeprowadza rozmowy ze stronami konfliktu w celu uświadomienia im niewłaściwego zachowania. O zajściu informuje wychowawcę i pedagoga szkolnego.

          3. Wychowawca informuje rodziców ucznia o jego agresywnym zachowaniu, zwracając uwagę na konieczność przeprowadzenia przez rodziców rozmowy z dzieckiem.

          4. Uczeń, który dopuścił się zachowania agresywnego, otrzymuje uwagę do dziennika bądź też naganę wychowawcy klasy.

          5. W przypadku konieczności zdyscyplinowania wyjątkowo agresywnego ucznia bądź nagminnie przejawiającego zachowania agresywne wzywana jest policja w celu podjęcia interwencji zapewniającej bezpieczeństwo uczniom i pracownikom szkoły.

          6. Jeśli zachowanie ucznia nie poprawia się, wychowawca zwraca się z pisemną prośbą o zgłoszenie się rodzica (prawnego opiekuna) do szkoły:

          a) przeprowadza rozmowę z rodzicem (prawnym opiekunem), pogłębiając wiedzę na temat ucznia, jego rozwoju intelektualnego, społecznego, emocjonalnego,

          b) na prośbę wychowawcy rozmowę z rodzicem przeprowadza pedagog szkolny, analizując przyczyny zaburzonego zachowania ucznia, pomagając rodzicom w doborze metod wychowawczych,

          c) brak zmiany w zachowaniu ucznia powoduje przeprowadzenie z nim rozmowy przez pedagoga szkolnego w obecności rodziców,

          d) podpisuje się kontrakt /rodzic, uczeń, wychowawca, dyrektor szkoły, ew. pedagog/ określający zachowanie ucznia i konsekwencje, które poniesie w razie złamania warunków kontraktu.

          7. W sytuacji, kiedy uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla innych uczniów, pedagog szkolny w porozumieniu z dyrektorem szkoły i wychowawcą ucznia kieruje wniosek do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.




          7. PROCEDURA POSTĘPOWANIE WOBEC UCZNIA SPRAWCY CZYNU KARALNEGO LUB PRZESTĘPSTWA:


          1. Nauczyciel interweniujący niezwłocznie powiadamia pedagoga i dyrektora szkoły;

          2. Wspólnie z pedagogiem ustala okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia;

          3. Przekazuje sprawcę (o ile jest znany i przebywa na terenie szkoły) wychowawcy lub pedagogowi pod opiekę;

          4. Wychowawca powiadamia rodziców ucznia – sprawcy;

          5. Niezwłocznie w porozumieniu z dyrektorem powiadamia policję, w przypadku gdy sprawa jest z kategorii przestępstw z kodeksu karnego ściganych z urzędu lub sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest nikomu znana;

          6. Nauczyciel interweniujący, wychowawca lub pedagog zabezpiecza ewentualne dowody przestępstwa, lub przedmioty pochodzących z przestępstwa i przekazuje je policji (np. sprawca rozboju na terenie szkoły używa noża i uciekając porzuca go lub porzuca jakiś przedmiot pochodzący z kradzieży).


          Instytucje państwowe, dowiedziawszy się o popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub policję oraz przedsięwziąć czynności nie cierpiące zwłoki, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnienia przestępstwa.(art.4§2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich)


          Kategorie przestępstw z kodeksu karnego ścigane z urzędu:

          • udział w bójce lub pobiciu;

          • doprowadzenie małoletniego poniżej 15 lat do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej;

          • znęcanie się;

          • wywieranie wpływu na świadka w celu skłonienia do cofnięcia skarg lub wpłynięcia na złożone zeznania;

          • podrabianie dokumentów;

          • kradzież;

          • kradzież z włamaniem;

          • rozbój;

          • przywłaszczenie;

          • oszustwo.



          8. PROCEDURA POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA WOBEC UCZNIA, KTÓRY STAŁ SIĘ OFIARĄ CZYNU KARALNEGO:


          1. Nauczyciel interweniujący pozostawia poszkodowanego ucznia pod opieką pielęgniarki, która udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, bądź zapewnia mu pomoc poprzez wezwanie lekarza w przypadku kiedy ofiara doznała obrażeń;

          2. Nauczyciel interweniujący niezwłocznie powiadamia o zdarzeniu dyrektora szkoły;

          3. Wychowawca powiadamia rodziców ucznia;

          4. Wychowawca w porozumieniu z dyrektorem niezwłocznie wzywa policję
            w przypadku, kiedy istnieje konieczność profesjonalnego zabezpieczenia śladów przestępstwa, ustalenia okoliczności i ewentualnych świadków zdarzenia.



          9. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZŁAMANIA ZAKAZU UŻYWANIA TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH NA TERENIE SZKOŁY


          1. W czasie lekcji oraz przerw obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Złamanie zakazu używania telefonów komórkowych obejmuje: inicjowanie i odbieranie połączeń, wysyłanie i odbieranie wiadomości sms, mms i innych, nagrywanie i odtwarzanie, fotografowanie.

          2. W przypadku stwierdzenia, iż uczeń złamał zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas zajęć lekcyjnych nauczyciel żąda od ucznia łamiącego zakaz, wyłączenia telefonu oraz przekazania go nauczycielowi.

          3. Nauczyciel dokonuje w zeszycie uwag notatki informującej o zdarzeniu.

          4. Nauczyciel informuje ucznia o sposobie odebrania telefonu przez rodziców.

          5. Nauczyciel interweniujący przekazuje telefon do sekretariatu szkoły.

          6. Telefon, do czasu odebrania przez rodziców/prawnych opiekunów, jest przechowywany w kasie pancernej w opisanej kopercie – data i godzina oraz podpis nauczyciela oddającego telefon.

          7. W przypadku odmowy przekazania telefonu przez ucznia, nauczyciel dokonuje w zeszycie uwag notatki informującej o zdarzeniu, informuje ucznia o możliwości obniżenia oceny zachowania; wychowawca zawiadamia o zaistniałej sytuacji rodziców ucznia.

          8. Nagminne łamanie zakazu używania telefonów komórkowych na lekcji ma wpływ na ocenę zachowania.



          10. PROCEDURA POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELA WOBEC UCZNIA, KTÓRY UCIEKŁ Z LEKCJI/WAGARUJE.

          1. Nauczyciel, po sprawdzeniu listy obecności i zorientowaniu się, że nie ma na lekcji ucznia, który był na poprzednich zajęciach (a nie został z nich zwolniony) i zachodzi podejrzenie, że mógł samowolnie opuścić szkołę lub uciec z lekcji, niezwłocznie informuje wychowawcę, pedagoga szkolnego lub dyrektora szkoły, prosząc w tym celu o pomoc kogokolwiek z pracowników szkoły.

          2. Poinformowana osoba próbuje ustalić, czy uczeń przebywa w szkole (gabinet pedagoga, stołówka, biblioteka) i kontaktuje się z wychowawcą w celu ustalenia, czy nieobecny uczeń nie został zwolniony na podstawie prośby rodziców.

          3. Jeżeli nie można ustalić gdzie jest nieobecny uczeń lub ustalono, że wyszedł ze szkoły bez wiedzy wychowawcy lub innego nauczyciela, należy bezzwłocznie poinformować rodziców / prawnych opiekunów dziecka.

          Jeżeli uczeń, który samowolnie wyszedł z lekcji bądź się na nią nie zgłosił, ale zostaje znaleziony na terenie szkoły, pomimo interwencji nauczyciela i namawiany przez niego do powrotu do szkoły opuszcza teren szkoły, nauczyciel telefonicznie informuje rodziców/ prawnych opiekunów o tym fakcie.

          4. W szczególnych sytuacjach lub podejrzeniach, że uczeń może zachować się poza szkołą niebezpiecznie należy poinformować dyżurnego Komendy Policji.

          5. Jeżeli uczeń odmawia wejścia na zajęcia lekcyjne, lub po ich rozpoczęciu usiłuje opuścić klasę nauczyciel stara się nakłonić go, aby wszedł/pozostał.

          6. Nauczyciel nie powinien zostawiać innych uczniów w klasie, aby gonić uciekiniera. Powinien natomiast powiadomić o zajściu wychowawcę, pedagoga, rodziców i dyrektora szkoły (lub prosić o pomoc innego pracownika szkoły).

          7. Jeśli w klasie obecny jest asystent nauczyciela lub nauczyciel wspierający oddelegowany do opieki nad tym uczniem wówczas stara się porozmawiać, uspokoić i nakłonić do powrotu.

          8. W przypadku, gdy uczeń uciekł z lekcji wychowawca kolejnego dnia przeprowadza rozmowę z uczniem, informuje o konsekwencjach..

          9. Wychowawca dokonuje zapisu o zdarzeniu w dokumentacji szkolnej.

          10. W przypadku, gdy niemożliwe jest nawiązanie telefonicznego kontaktu z rodzicami/ opiekunami prawnymi ucznia, a próby ucieczek z lekcji powtarzają się;

          a) Pisemne zawiadomienie Rodziców/ prawnych opiekunów ucznia przez wychowawcę klasy o absencji dziecka i niezrealizowaniu przez niego obowiązku szkolnego, powiadomienie pedagoga szkolnego przez wychowawcę o problemach dotyczących absencji ucznia.

          b) Spotkanie pedagoga szkolnego i wychowawcy z rodzicami/opiekunami prawnymi, w celu ustalenia przyczyn samowolnego opuszczania zajęć lekcyjnych.

          c) W przypadku kolejnych sytuacji tego typu wystąpienie wychowawcy z wnioskiem o zwołanie odpowiedniego zespołu wychowawczego (w zależności od charakteru zajścia).

          11. W przypadku dalszego braku reakcji prawnych opiekunów/rodziców dyrektor szkoły wysyła zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku z brakiem reakcji opiekunów/rodziców na wagary dziecka.



          11. PROCEDURA POSTĘPOWANIA WOBEC UCZNIA, KTÓRY SIĘ SAMOOKALECZYŁ LUB PODJĄŁ PRÓBĘ SAMOBÓJCZĄ

          Każdy pracownik Szkoły Podstawowej w Łebuni ma obowiązek zareagowania na jakikolwiek sygnał o ryzyku zachowania autodestrukcyjnego u ucznia. W przypadku zaobserwowania lub uzyskania informacji, że uczeń planuje podjąć próbę samobójczą, każdy pracownik powinien niezwłocznie poinformować o tym dyrektora szkoły.


          1. Każdy, kto wie o próbie samobójczej lub samookaleczeniu innej osoby zobowiązany jest natychmiast powiadomić dyrektora szkoły lub pedagoga (notatka służbowa).

          2. Odizolować ucznia od klasy, pamiętając, aby nie zostawiać go samego.

          3. Udzielić pomocy przedmedycznej, gdy uczeń swoim zachowaniem i stanem zdrowia stwarza zagrożenie dla swojego życia.

           4. Wezwać pogotowie ratunkowe.

          5. Powiadomić niezwłocznie rodziców/ opiekunów prawnych.

          6. Ustalić świadków zdarzenia.

           7. Zorganizować doraźną pomoc specjalisty (pedagog).

          8. Po ponownym pojawieniu się dziecka w szkole objąć ucznia wzmożoną opieką pedagogiczną i obserwacją.

           9. Jeśli samookaleczenie lub próba samobójcza ma miejsce w domu, a rodzic poinformował o zajściu szkołę, konieczne jest przekazanie rodzicom informacji o instytucjach udzielających pomocy psychologicznej.


          12. PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z UCZNIEM SPRAWIAJĄCYM TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZE

          1. Nauczyciel-wychowawca przeprowadza diagnozę sytuacji szkolnej i rodzinnej ucznia sprawiającego trudności wychowawcze.

          2. Wychowawca podejmuje działania zmierzające do rozwiązania problemów ucznia:

          a)  nawiązuje współpracę z rodzicami lub opiekunami prawnymi - informuje rodziców o istniejących trudnościach i zapoznaje ich ze swoim planem działań, jednocześnie zobowiązuje do rzetelnej współpracy;

          b)  dokumentuje trudne sytuacje wychowawcze;

          c)   współpracuje z innymi nauczycielami ( np. praca w ramach zespołu wychowawczego);

          d) podejmuje współpracę z pedagogiem szkolnym.

          3. Pedagog przeprowadza wstępną diagnozę problemów wychowawczych i emocjonalnych ucznia oraz jego sytuacji rodzinnej.

          4. Wychowawca we współpracy z pedagogiem podejmują decyzję o ewentualnej konieczności skierowania dziecka do poradni psychologiczno – pedagogicznej, przekazania problemu do ośrodka pomocy społecznej lub skierowania sprawy do sądu rodzinnego czy innych instytucji udzielających pomocy.

          5. Wychowawca informuje rodziców / opiekunów prawnych ucznia o konieczności zdiagnozowania dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz obliguje ich do zgłoszenia się z uczniem na badania.

          6. W przypadku braku zgody rodzica na przeprowadzenie badań w poradni psychologiczno- pedagogicznej, gdy zachowanie ucznia może stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa, nauczycielwychowawca podejmuje działania zgodne z procedurą dotyczącą postępowania z uczniem agresywnym.



          13. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU, GDY POLICJA DOKONUJE ZATRZYMANIA NIELETNIEGO SPRAWCY CZYNU KARALNEGO PRZEBYWAJĄCEGO NA ZAJĘCIACH W SZKOLE.


          1. Funkcjonariusz Policji przedstawia dyrektorowi powód przybycia i okazuje legitymację służbową.

          2. Dyrektor zapisuje dane osobowe i numer legitymacji służbowej policjanta celem sporządzenia własnej dokumentacji.

          3. Policjant informuje dyrektora o zamiarze zatrzymania ucznia.

          4. Pedagog szkolny lub dyrektor sprowadza nieletniego do gabinetu dyrektora, gdzie policjant informuje go o przyczynach przybycia i czynnościach, jakie zostaną wykonane w związku ze sprawą np. przesłuchanie.

          5. Policja informuje rodziców nieletniego, opiekunów prawnych o wykonanych czynnościach i zobowiązuje ich do przybycia do szkoły, komendy lub komisariatu policji, celem uczestniczenia w czynnościach.

          6. Dyrektor szkoły informuje telefonicznie rodziców o podjętych działaniach względem ich dziecka przez policję. W przypadku braku kontaktu telefonicznego sporządza się pisemną informację i przesyła do miejsca ich zamieszkania.

          7. W przypadku niemożności uczestnictwa rodziców ucznia w przesłuchaniu nieletniego, dyrektor wyznacza wychowawcę, nauczyciela lub pedagoga szkolnego do uczestnictwa w czynnościach, które są przeprowadzane w szkole lub w jednostce Policji.

          8. Po wykonaniu czynności policjant za pisemnym potwierdzeniem odbioru przekazuje nieletniego rodzicom lub opiekunom prawnym. W przypadku, gdy czynności wykonywane są w obecności pedagoga szkolnego, po ich zakończeniu policja odwozi ich do szkoły lub do miejsca zamieszkania.

          9. W przypadku zaistnienia przesłanek do zatrzymania nieletniego w Policyjnej Izbie Dziecka policjant informuje o tym rodziców, pedagoga szkolnego.

          10. Przy realizacji czynności związanych z zatrzymaniem nieletniego-ucznia na terenie szkoły należy zachować dyskrecję nie nagłaśniając sprawy.



          14. PROCEDURA WDROŻENIA „NIEBIESKIEJ KARTY”


          Podejmowanie interwencji w rodzinie dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę

          Niebieskie Karty”. Procedura obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez

          przedstawicieli: - jednostek pomocy społecznej - komisji rozwiązywania problemów alkoholowych - policji - oświaty - ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie

          Procedura nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą !!! Wszczęcie procedury "Niebieskie Karty" następuje przez wypełnienie formularza "Niebieska Karta" w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.

          Czynności podjęte w ramach procedury dokumentowane są przy pomocy następujących formularzy:

          Formularz „Niebieska Karta – A” : wypełnienie go wszczyna procedurę; formularz wypełnia jeden z przedstawicieli w.w. podmiotów.

          Formularz „Niebieska Karta – B” : jest przekazywany ofiarom przemocy w rodzinie; zawiera pouczenie oraz informacje nt. czym jest przemoc, jak zmienić swoją sytuację, gdzie szukać pomocy (wykaz placówek udzielających wsparcia).

          Formularz „Niebieska Karta – C” : wypełnia się go jeżeli zachodzi podejrzenie, że osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, dopuściła się po raz kolejny stosowania przemocy w rodzinie.

          Formularz „Niebieska Karta – D”: wypełniany jest w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.

          Procedurę oraz wzory formularzy określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" (Dz. U. Nr 209, poz. 1245 z dnia 3 października 2011 r.)

          1 Stężenie we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu lub w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3




          COVID 19 - PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

          SKM2_C3110200915081100.pdf

          SKM1_C3110200917073800.pdf

           

           

           

          Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy

          w Szkole Podstawowej w Łebuni

          Podstawa prawna:

          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 ze zmianami )
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( Dz. U. z dnia 2001r. Nr 61 poz. 624 ze zmianami)
          • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz. U. Nr 139, poz. 1133)

          Cel procedury

          Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w szkole oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy w placówce.

          Zakres procedury

          Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole.

          Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

          1. Rodzice (opiekunowie prawni) muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.
          2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w szkole.
          3. Pracownicy niepedagogiczni: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy nauczycielowi, bądź dyrektorowi.
          4. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w szkole, a pracownikom higienicznych warunków pracy.

           

          Sposób prezentacji procedury:

          1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły.
          2. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w szkole procedurami na zebraniach organizacyjnych na początku każdego roku szkolnego.
          3. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedury.

            Opis procedury

          Kontrolę czystości skóry i włosów uczniów na podstawie zgody podpisanej przez rodziców (opiekunów prawnych)  w Szkole Podstawowej w Łebuni przeprowadza pielęgniarka  szkolna bądź pracownik pedagogiczny upoważniony przez dyrektora szkoły lub dyrektor szkoły.

          1. Dyrektor szkoły zarządza dokonanie przez pielęgniarkę lub pracownika pedagogicznego kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie oraz wszystkich pracowników szkoły, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu).
          2. Pielęgniarka (lub w sytuacji braku pielęgniarki w szkole pracownik pedagogiczny) zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę, o niezwłocznej konieczności podjęcia zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców    o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora szkoły o wynikach kontroli i skali zjawiska.
          3. Zalecenie: W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wszawicy rodzice (opiekunowie prawni) dziecka, u którego wystąpiła wszawica, powinni na czas kilkudniowej kuracji odizolować  dziecko od grupy, tj. pozostawić w domu  podejmując skuteczne i intensywne zabiegi.
          4. Dyrektor lub wychowawca informuje wszystkich rodziców o stwierdzeniu wszawicy w grupie dzieci, z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników.
          5. Pielęgniarka  (w przypadku braku, pracownik pedagogiczny) po upływie 7 – 10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.

          6.W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, pielęgniarka                  (w przypadku braku, pracownik pedagogiczny) zawiadamia o tym dyrektora szkoły         w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (m.in. zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).

           

                                                                                        Zatwierdzam do realizacji

                                                                                           z dniem 23.09.2016 r.